http://yorsh.ua/blog/kak-ponyat-chto-sgorel-nasos-dlya-vody
Як зрозуміти, що згорів насос для води?
У приватних будинках, де немає можливості підключення до мережі центрального водопостачання, справна робота насосного обладнання для води є важливою необхідністю. Тому, якщо водяний насос не вмикається, це стає проблемою, яка потребує негайного вирішення.
Насамперед потрібно визначити, чи є причиною справності насосне обладнання. Слід з'ясувати, чи згорів водяний насос чи ні, але для цього проводять комплексну діагностику всієї системи водопостачання.
Шум у радіаторах опалення є першою ознакою, що система працює не коректно і з цим треба щось робити. Проблема в тому, що немає очевидної причини, яка може спровокувати подібну несправність, тому в кожному конкретному випадку потрібно розбиратися індивідуально.
Зміст:
Принцип роботи насосів для води
Перш ніж розпочинати конкретні дії, розберемося, як влаштований насос для подачі води. Як правило, у приватних домогосподарствах встановлюються поверхневі або свердловинні відцентрові насосні пристрої. Перші переважно входять до складу готових насосних станцій, а занурювальні продаються окремо.
Як працює поверхневий насос
Робота цього типу насосного обладнання заснована на всмоктуванні води та її нагнітанні в систему водопостачання або напірний бак. За це тут відповідає робоче колесо, встановлене у спеціальній камері. Забір води здійснюється попереду, а подача зверху.
Поверхневі насоси діляться на нормальновсмоктуючі і самовсмоктуючі. Останні відрізняються тим, що можуть запускатися на сухому ходу і самостійно піднімати воду зі свердловини. Нормальновсмоктуючі вимагають попереднього наповнення лінії, а щоб вода просто не зливалася в колодязь, внизу встановлений зворотний клапан.
За обертання робочого колеса та роботу насоса відповідає електродвигун із сухим ротором та повітряним охолодженням. Є моделі з мокрим ротором, але у побуті вони менш поширені.
Як влаштований свердловинний насос для води
Представлений тип насосів складається з асинхронного електродвигуна та насосного блоку, виконаних в одному корпусі. Насос є каскадом робочих коліс, встановлених на валу від двигуна. Під час роботи вони штовхають рідину нагору. При кожному проходженні ступеня тиск води збільшується, що забезпечує ефективну роботу свердловинного насоса.
Електродвигун повністю ізольований від води сальниковим ущільненням. Зважаючи на те, що корпус двигуна повністю герметичний, його охолодження здійснюється за рахунок циркуляції масла. Воно постійно перебуває в русі, тим самим забезпечуючи ефективний теплообмін між деталями електродвигуна та прохолодною водою.
Ознаки можливого згорання насоса
Як зрозуміти, що згорів насос? Все залежить від конкретної ситуації та типу пристрою. Найпростіше діагностувати ту чи іншу несправність насосного обладнання поверхневого типу, адже всі компоненти знаходяться зверху. Складніше з занурювальними моделями, поломку яких можна визначити, діставши з води або за непрямими ознаками.
Насос не качає воду – найчастіший показник того, що він згорів. Однак відсутність подачі може бути викликана й іншими причинами: пошкодженням трубопроводу на лінії всмоктування або подачі (залежно від типу), низька напруга мережі, забитий фільтр. Тому тут слід проводити перевірку всіх вузлів.
Якщо ви відчуваєте присутність запаху гару в насосі, то пошкодження обмотки електродвигуна або виходу з ладу інших його компонентів часто супроводжується неприємним запахом. В особливо важких випадках можна помітити дим, що піднімається з тієї чи іншої частини пристрою.
Дізнатися, чи насос згорів, можна візуально. Місця, де сталося коротке замикання, обвуглюється.
Перевірка та діагностика згорілого насоса
Щоб виявити, через що може згоріти глибинний насос або поверхневий, слід виконати такі дії:
- 🔹 Перевірка навантаження. Щоб перевірити, чи надходить напруга на електродвигун, скористайтеся кліщами для вимірювання навантаження. Якщо значення сильно перевищує номінальне, це означає, що насос заклинило і необхідно негайно витягнути його з розетки. Відсутність навантаження – сигнал, що пристрій згорів або є проблеми на лінії живлення.
- 🔹 Переконатись у подачі електрики. Проблеми живлення можуть бути як у самій розетці, куди встановлена вилка насоса, так і в щиті автоматики. За допомогою мультиметра переконайтеся, що на розетку подається 220 або 380 Вольт. Перевірте положення та стан автоматів у щитовій. На них не повинно бути слідів ушкоджень.
- 🔹 Перегляд на наявність перегріву. В особливо важких випадках деталі блоку насоса, що перегоріли, помітні неозброєним оком. Це можуть бути вдуті або розірвані конденсатори, сліди кіптяви на платі, проводці.
☝ Варто відзначити, що при діагностиці працездатності насоса необхідно мати відповідні інструменти та досвід. Наприклад, перш ніж перевіряти працездатність конденсатора, його потрібно попередньо розрядити, інакше можна отримати сильне ураження електричним струмом.
Що робити при виявленні насоса, що згорів?
Можливість ремонту водяного насосу залежить від характеру проблеми. Якщо причина в запобіжнику або конденсаторі, що перегорів, але при цьому плата залишилася цілою, необхідно просто замінити деталі, що вийшли з ладу, на нові. Інша річ, коли пошкодження отримала обмотка електродвигуна.
У поверхневих насосів для води двигун знаходиться зовні, що забезпечує можливість його заміни. У випадку з глибинними потрібно повністю дістати його зі свердловини і лише тоді виконати діагностику.
❗️ Зверніть увагу! Частою причиною згорілого насосного обладнання є пошкодження сальникового ущільнення, що захищає електродвигун від зовнішнього середовища. У подібних ситуаціях єдиний спосіб виправити ситуацію – купити насос для води, оскільки ремонт старого коштуватиме занадто дорого.
Практичні поради щодо запобігання пошкодженню насоса
Щоб уникнути проблем, регулярно проводьте огляд обладнання та за потреби замінюйте зношені деталі. Експерти «Yorsh» рекомендують робити це не рідше одного разу на рік. Подбайте про те, щоб на електродвигун насоса завжди подавалася стабільна напруга. Для цього перед агрегатом установіть стабілізатор, який вирівнюватиме струм мережі до нормального значення.
Встановіть ємний акумулятор. Це дозволить зменшити кількість включень насоса за одиницю часу, тим самим продовживши його термін експлуатації. Перед зоною всмоктування змонтуйте фільтр грубої очистки, який уловлюватиме всі домішки, здатні завдати шкоди робочому колесу або іншим деталям насоса. Не забувайте своєчасно змінювати фільтруючі картриджі.
Підсумок
Насос для води, що згорів, у колодязь може стати неприємним сюрпризом. Однак не варто впадати у відчай - у багатьох випадках проблема може бути не настільки серйозною та цілком ремонтопридатною. Але в будь-якому випадку не забувайте про регулярне обслуговування насосного обладнання. Щоб зберегти впевненість, що нічого не втрачено, викличте компетентного майстра, який оперативно виконає огляд та підкаже, які деталі краще замінити.