http://yorsh.ua/blog/chto-takoe-silumin-kakie-plyusy-i-minusy
Що таке силумін, які плюси та мінуси?
Щоб підібрати якісну сантехніку, яка зможе відпрацювати більше від заявленого терміну, недостатньо просто вибирати пристрій виключно на його зовнішній вигляд. Великий вплив на експлуатаційні характеристики надає то, з якого матеріалу виготовлено прилад. Найбільш поширеними матеріалами сантехнічних пристроїв виступають латунь, нержавіюча сталь та силумін. Вважається, що з перших двох виготовляють вироби середнього та преміального цінового сегмента відповідно вони більш якісні.
Силумінові змішувачі – бюджетний клас, тому у багатьох сформувалося враження про невелику якість та швидкий знос. Насправді ситуація не така однозначна. Не всі сантехнічні пристрої з силуміну ненадійні. Якщо добре розібратися в особливостях та характеристиках виробів, можна купити якісні крани із силуміну.
Зміст:
Склад сплаву силуміну
Спочатку силумін розроблявся з метою покращення фізичних властивостей алюмінію. Завдання було створити матеріал, який за міцністю не поступався б латуні, але мав нижчу вартість. Основою складу сплаву силуміну виступає алюміній – 85-90%, друге місце займає кремній – 5-10% і різні добавки – трохи більше 10%.
З допомогою зміни співвідношення компонентів цей матеріал буває різних марок. Крім того, існує дві технології виробництва деталей із силуміну:
- Шляхом відливу. Всі складові елементи майбутнього силуміну додаються в алюміній, що знаходиться в розплавленому стані. Ця технологія дозволяє отримати матеріал, що має міцність і зносостійкість, порівнянну з латунню.
- Порошкова металургія. Тут метал не розплавляється, а необхідний виріб виготовляється шляхом термічного пресування заздалегідь підготовленої суміші порошків алюмінію, кремнію та допоміжних речовин.
Варто відзначити! Порошкова металургія дозволила суттєво здешевити процес виробництва силуміну, у тому числі силумінових змішувачів.
Переваги силуміну в сантехніці
Як матеріал силумін використовується для широкого спектру сантехнічних пристроїв, а не тільки змішувачів. На основі цього сплаву випускаються фітинги, інженерна арматура, крани, аксесуари для душових систем (кронштейн для ручної лійки, наприклад), маховики та важелі для керування запірними механізмами.
Перевагами виробів із силуміну виступають:
- Термостійкість. Температура плавлення силуміну понад 600 градусів за Цельсієм. Крім цього, сплав добре витримує температурні перепади, що дозволяє безпечно експлуатувати сантехніку як для холодної, так і гарячої води..
- Міцність. У разі купівлі якісних виробів від перевірених брендів, які виконані за технологією відливу, ви отримуєте пристрій, який витримує практично будь-які експлуатаційні навантаження.
- Відсутність корозії. Змішувачі із силуміну та інші сантехнічні пристрої не схильні до дії корозії. Це пов'язано з тим, що алюміній, з якого на 90% складається сплав, має захисну оксидну плівку.
- Зносостійкість. Навіть через 5 і більше років використання метал не втрачає своїх фізичних якостей. Єдине, що може зноситися – верхнє покриття із хрому або фарби.
Мінус силуміну – крихкість. Силумінові крани добре витримують механічну дію на злам, але при сильному ударі вони можуть тріснути. Щоправда, цей недолік характерний низькоякісним маркуванням металу з великим вмістом цинку або кальцію..
Як вибрати силуміновий змішувач?
Щоб придбати відповідний силуміновий кран або змішувач, необхідно визначитися з місцем його встановлення: кухня або ванна кімната; призначений для миття, умивальника, ванни, біде або душової кабіни. Як правило, силумінові крани підбираються з високим гусом, під який зручно підсунути різний кухонний посуд. Для економії простору робочої зони можна підібрати модель із настінним способом монтажу.
Пристрої для умивальників відрізняються компактними габаритами, що зумовлено невеликими розмірами та глибиною перших. Виняток – вироби для накладних раковин, де змішувач встановлюється на стільницю та відрізняється збільшеною висотою корпусу. Характерною відмінністю кранів із силуміну для біде є наявність поворотного аератора. З його допомогою можна легко налаштувати потік у потрібному напрямку.
Крім призначення, змішувачі відрізняються способом керування.
- Одноважільні. Регулювання напору та температури води виконується картриджним механізмом. Для налаштування користувачеві доступний лише один важіль, який при підніманні вгору відкриває подачу, а при повороті вліво/вправо змінює співвідношення холодної та гарячої води.
- Двовентильні. У цих змішувачах встановлено дві кран-букси: одна відповідає за подачу холодної, а друга гарячої води. Щоб відрегулювати температуру у цьому типі сантехнічних пристроїв, потрібне обертання обох кранів.
- Термостатичні. За підтримання температури та напору тут відповідає спеціальний механізм. Користувачеві необхідно лише один раз налаштувати всі параметри, після чого змішувач автоматично підлаштовується під них під час кожного відкриття подачі.
Останній параметр, на який обов'язково потрібно звернути увагу – покриття. Як верхній декоративний шар виступає хром або фарба. У першому випадку ви отримуєте класичний сантехнічний пристрій із характерним блиском. Фарбовані змішувачі бувають чорними, білими, коричневими, бежевими. Їх обирають для приміщень, стилізованих під певний дизайн.
Як визначити: змішувач із силуміну чи латуні?
Здебільшого силумін складається з алюмінію, тому вироби на його основі відрізняються легкістю. Це є першою ознакою, що перед вами бюджетний сантехнічний пристрій та ціна на нього має бути відповідною. Як правило, вартість виробів з латуні в два з половиною рази вища, ніж у силумінових аналогів незалежно від їхнього дизайну та типу покриття.
Щоб бути впевненим, що купуєте латунний, а не силуміновий змішувач, можете попросити продавця відкрутити аератор або вилив. Усередині пристрою немає покриття, що дозволить перевірити колір металу. Цим самим способом можна відрізнити алюміній від силуміну. Останній відрізняється темнішим відтінком. У деяких випадках помітні включення кремнію.
Як доглядати силуміновий змішувач?
Хімічні властивості та щільність силуміну схожі на алюміній. Поверхня надійно захищає верхнє покриття, тому силумінові змішувачі невибагливі у догляді. Вони здатні витримати вплив будь-якої побутової хімії. Обмеження щодо застосування засобів для очищення стосуються лише декоративного покриття виробів. Якщо у вас хромований кран, слід бути обережним з використанням абразивних засобів для чищення та інструментів.
Вони дряпають поверхню, що призводить до втрати її естетичної привабливості. Фарбована поверхня стійка до стирання, але вона безсила перед концентрованими агресивними лугами та кислотами. Тому будьте обережними при видаленні стійких мильних та вапнякових відкладень.
Сумніваєтесь у виборі сантехніки із силуміну – звертайтесь до експертів «Yorsh» для безкоштовної консультації. Консультанти магазину мають великий досвід роботи з сантехнічними пристроями та допоможуть підібрати оптимальний для вас варіант.